ODWIEDŹ NAS… I NIE TYLKO!

Nowa ścieżka „w chmurach” – Ciężkowice / „Skamieniałe miasto”

Dodatkowe atrakcje w pobliżu wioski

Gdyby Państwo chcieli zorganizować całodniową wycieczkę w naszej pięknej okolicy, proponujemy połączenie wizyty w wiosce z innymi miejscami, położonymi w bliskiej odległości.

Szczególnie polecamy ścieżkę przyrodniczo- edukacyjną „Tuchowski Las”, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy Bacówkę Brzanka z wieżą widokową, skąd rozciąga się piękny widok na Tatry i Beskidy.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „TUCHOWSKI LAS” W ZALASOWEJ

W miejscowości Zalasowa, oprócz naszej Wioski Indiańskiej, znajduje się ścieżka przyrodniczo- edukacyjna „Tuchowski Las”. Jest to leśny, dobrze oznakowany szlak, prowadzący do malowniczo położonych śródleśnych stawów. Znajdują się tam zadaszenia, ławeczki i drewniane mostki. Na całej długości szlaku umiejscowione są przystanki, gdzie można się wiele dowiedzieć o otaczającym lesie. Są tam tablice edukacyjne informujące o rosnących w lesie drzewach i mieszkających w nim zwierzętach, rodzaje budek lęgowych dla ptaków, przekroje drzew leśnych.

Aby dojechać do ścieżki, należy się kierować na Tuchów, znajduje się ona w odleglości 7 km od Wioski Indiańskiej w Zalasowej, czas przejazdu wynosi ok. 11 min.

„SKAMIENIAŁE MIASTO” W CIĘŻKOWICACH

Rezerwat przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasto”, obejmuje pełne uroku skałki zbudowane z piaskowca ciężkowickiego, powstałe około 30 mln. lat temu. Każda skała posiada własną nazwę i związaną z nią legendę. Mijamy kolejno Czarownicę, Ratusz, Grunwald, Warownię, Pustelnię i wiele innych, jest też tajemniczy Wąwóz Czarownic i znajdujący się w nim wodospad. Przez Skamieniałe Miasto prowadzi szlak niebieski, czas przejścia wynosi od 60 do 90 minut.

W 2023 roku otwarto nową ścieżkę w koronach drzew.

Rezerwat znajduje się w odległości 24 km od Wioski Indiańskiej w Zalasowej, czas przejazdu około 30 min.

PARK KRAJOBRAZOWY PASMA BRZANKI

Obejmuje niewysokie lecz malownicze pasmo, porośnięte lasem jodłowo- bukowym, tzw. buczyną karpacką, pełnym szlaków pieszych i rowerowych, jest też szlak konny „Karpackie Podkowy”.

W jego obrębie znajdują się dwa charakterystyczne miejsca, będące zarazem dwoma najwyższymi punktami pasma, bardzo chętnie odwiedzanymi przez turystów:

BACÓWKA BRZANKA – oferuje miejsca noclegowe i smaczną kuchnię. Tuż obok wznosi się wieża widokowa, skąd rozpościera się wspaniały widok na Pogórze, Beskid Niski, Pieniny i Tatry.

Bacówka Brzanka znajduje się w odległości 13 km (25 min)

LIWOCZ – najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego (562 mnpm). Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się rozległy widok na dolinę Wisłoki, przy dobrej widoczności można również zobaczyć Bieszczady, Babią Górę i Tatry. Na Liwoczu znajdują się również: rezerwat przyrody, stacje drogi krzyżowej, wielki, oświetlony w nocy krzyż, Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju oraz Kamień Pustelnika. Na temat tej tajemniczej góry krąży wiele legend i ludowych podań. Podobno w dawnych czasach była świętym miejscem pogan.

Góra Liwocz jest położona 29 km (35 min) od Wioski Indiańskiej w Zalasowej.

SANKTUARIUM NNMP W TUCHOWIE

Muzeum Misyjne, Muzeum Sanktuaryjne i Muzeum Etnograficzne

Przy tuchowskim sanktuarium, jednym z najstarszych i najliczniej odwiedzanych w południowej Polsce, znajduje się Muzeum Misyjne Redemptorystów. Mieszczą się w nim przedmioty zgromadzone przez misjonarzy działających w Ameryce Południowej, w takich egzotycznych krajach jak Argentyna, Boliwia, Brazylia. Eksponaty zebrane w muzeum to przedmioty codziennego użytku, pochodzące z krajów misyjnych, wzbogacone o zbiory fauny, flory i bogactw naturalnych tych odległych krajów.

W Muzeum Sanktuaryjnym znajdują się eksponaty związane z tuchowskim sanktuarium oraz kultem Matki Bożej Tuchowskiej. Natomiast w Muzeum Etnograficznym można zobaczyć przedmioty związane z dawnym pszczelarstwem, sprzęt do obróbki lnu, stare ozdoby i narzędzia pracy rolniczej pochodzace z Tuchowa i okolicznych miejscowości.

Sanktuarium w Tuchowie jest położone 9 km, (20 min) od Wioski Indianskiej w Zalasowej.