Kiedy przekroczysz bramę Fortu Wapiti przywitam Cię ja, Darek
Prywatnie jestem mężem i ojcem, natomiast w pracy pełnym pasji gawędziarzem, rękodzielnikiem, podróżnikiem i miłośnikiem kultury indiańskiej.
Będę Twoim przewodnikiem, opowiem o każdym interesującym Cię aspekcie.
Pokażę niezwykłe, oryginalne przedmioty.
Opowiem o swojej podróży do kraju Indian.
Uwielbiam przekazywać dzieciom i młodzieży wartości których nauczyłem się od Indian: ekologii, przywiązania do rodziny, gościnności, hojności…
Pasjonuję się też sztuką przetrwania, dlatego mogę Cię nauczyć prostych i skutecznych technik przetrwania takich jak rozpalanie ognia w trudnych warunkach, budowa prostego schronienia, uszycie prostego odzienia z wyprawionej własnoręcznie skóry jeleniej, tropienie w terenie.
Robię to podczas mojej pracy w Forcie Wapiti, który stworzyłem, ale także podczas spotkań wyjazdowych, np na pokazach współczesnych indiańskich tańców w stylu pow wow (m.in. w Sali Kongresowej 2007 r.,na Zamku w Chudowie 2009, 2010 i 2011 r.,w Muzeum Podkarpackim w Krośnie 2013 r., Pow Wow Uniejów 2003-2016 r.).
Moje rękodzieło było wystawiane w Muzeum Etnograficznym Warszawie oraz w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.
We współpracy z Fundacją Dom Kultury w Warszawie oraz z ekipą skansenu indiańskiego “Fort Hantajo” z Borzych prowadziliśmy programy dla młodzieży związane z kulturą indiańską (2008,2009).
Całą moją wiedzę przekazuję podczas warsztatów i obozów w Forcie Wapiti.
Tego wszystkiego możesz się ode mnie nauczyć!
Gotowy na przygodę życia?
Personel
Gości wioski indiańskiej obsługuje doświadczona i zgrana ekipa – nasze animatorki posiadają nie tylko wymaganą wiedzę, odpowiednie narzędzia pracy i indiańskie stroje, ale również skupiają się nad zapewnieniem uczestnikom pełnej satysfakcji i maksymalnego bezpieczeństwa podczas zajęć sportowych. I to niezależnie czy pracują z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi.
Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej koło Tarnowa przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Co nas odróżnia od innych tego typu miejsc?
Otóż gromadzona przez 30 lat kolekcja indiańskiego rękodzieła: bogato zdobione stroje- suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny, legginy, instrumenty muzyczne- bębny, grzechotki, flet indiański, broń- łuki, tomahawki, maczugi, colt, winchester, strzelba czarnoprochowa Kentucky, a także przedmioty codziennego użytku- torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych.
Wszystkie przedmioty są replikami lub oryginałami, wykonanymi z naturalnych materiałów, używanych przez Indian w XIX wieku takich jak: wyprawiane lub surowe skóry jeleni, bizonów, drewno, muszle, pióra, ozdobione są szklanymi koralikami lub kolcami igłozwierza- ursona, której to techniki używali na długo przed przybyciem białych ludzi.
W jaki sposób udało się zgromadzić tego typu kolekcję? Przez 30 lat jeździliśmy na zloty polskich miłośników Indian oraz na międzynarodowe festiwale pieśni i tańca indiańskiego zwane Pow Wow. Mieliśmy i nadal mamy kontakty z Indianami z plemion Czarne Stopy, Lakota i Czejenów. Wszystkie te wyjazdy i spotkania pozwoliły nam zdobyć wiedzę na temat rękodzieła, a także nabyć oryginalne eksponaty. Obecnie nadal wykonujemy repliki, według wiedzy i wskazówek przekazanych nam między innymi przez samych Indian.
Skansen Fort Wapiti jest usytuowany w malowniczej okolicy, sam w sobie jest punktem widokowym. Wioskę okalają wzniesienia Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki i Liwocza z jednej strony, a Kokocza z drugiej. Pogórze Ciężkowickie, bo tak nazywa się kraina, ma w sobie nieodparty urok.
Wioska Indiańska w Zalasowej oferuje program edukacyjno-rozrywkowy dla grup szkolnych, przedszkolnych i kolonijnych (patrz zakładka „Program”). Zapraszamy również turystów indywidualnych, rodziny z dziećmi a także osoby, które chciałyby w pięknej scenerii, jaką tworzą indiańskie domostwa tipi, zorganizować urodziny lub inną imprezę okolicznościową czy firmową przy ognisku.
Do zobaczenia!
Ciągle się wahasz? Oto 7 konkretnych korzyści, jakie uzyskasz, kiedy do nas zawitasz:
- poczujesz klimat prawdziwego starego obozowiska indiańskiego,
- zobaczysz kolekcję prawdziwych przedmiotów, używanych przez Indian na prerii,
- usłyszysz opowieści o starych, dobrych czasach, w których człowiek był jenością z naturą, a także o mojej podróży do kraju Czarnych Stóp i Siouxów,
- zobaczysz ekscytację na twarzy swojego dziecka, uczącego się strzelać z łuku, rzucać włócznią czy tropić zwierzęta,
- dojrzysz szczęście na pomalowanej w barwy wojenne twarzy swojego dziecka, uczącego się prawdziwego indiańskiego tańca i piosenki,
- odpoczniesz przy ognisku, delektując się piękną panoramą, spokojem i świeżym powietrzem,
- podczas naszych warsztatów nabędziesz wiedzę, której próżno szukać w tzw. „mainstreamie”.